Czym ogrzewać dom?

Odpowiednio dobrane ogrzewanie do wielkości oraz powierzchni naszego domu pozwoli nam na zwiększenie jego energooszczędności, a co za tym idzie – miesięcznych kosztów utrzymania. Poza tym, w sezonie zimowym z pewnością ważny okaże się sam czynnik szybkości nagrzewania się wnętrz.

Jednym z bardziej powszechnych źródeł ciepła w naszym kraju jest ogrzewanie gazowe. Jednak to co może w nim razić to stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne – stworzenie pomieszczenia z kotłami gazowymi kosztować będzie około kilkunastu tysięcy złotych, a do tego doliczyć trzeba będzie dodatkową kwotę za montaż. Z drugiej strony, kocioł gazowy nie zajmuje dużo miejsca – przez co oszczędzamy powierzchnię. Dodatkowo, w porównaniu z piecami na paliwa stałe nie wytwarza nieczystości czy pyłu węglowego, jak w tradycyjnych piecach.

Innym rozwiązaniem może być ogrzewanie olejowe, choć tutaj z miejsca trzeba zaznaczyć, iż będzie to rozwiązanie jeszcze droższe od instalacji gazowej, dodatkowo średnie koszty za opał będą też przewyższać te za gaz. Przechodząc jednak do korzyści tego ogrzewania, to zapewnia ono podobny komfort użytkowania jak gazówka – przede wszystkim, właściciel nie musi codziennie uzupełniać paliwa, robi się to wyłącznie raz na jakiś czas. Tym, co może stanowić o wyższości ogrzewania olejowego nad gazowym jest to, iż zamontowane może być, tam gdzie nie sięga sieć gazowa. Mimo tego olejowe systemy grzewcze nie zyskują w naszym kraju na większej popularności – wiąże się to oczywiście z wysoką ceną za kocioł. Jednak, im będzie on droższy, tym wyższą jakość będzie sobą prezentował, a ryzyko usterki podczas eksploatowania będzie dużo niższe.

Najtańszym i zarazem jednym z najbardziej pożądanych rozwiązań jest elektryczne ogrzewanie. W porównaniu z poprzednikami, jest najtańszym wyborem, a sama instalacja nie przyprawia większych kłopotów i przebiega sprawnie. Elektryczny model ciepła przekonuje do siebie także łatwością obsługi oraz mobilnym sterowaniem ciepła i możliwościami dużych modyfikacji ustawień. Jednak należy zaznaczyć, iż wymaga zakupu grzejników elektrycznych do funkcjonowania. Pomijając wszystkie stereotypy jakie narosły wokół ogrzewania elektrycznego warto zwrócić uwagę, iż jego zalety w dużej mierze przerastają jego wady. Otóż, ten grzewczy system nie sprawia większych kłopotów w trakcie eksploatacji, jest bezobsługowy i świetnie sprawdzi się jako dodatkowa forma ogrzewania różnorodnych powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem okazać się może również ogrzewanie podłogowe, które zwiększy komfort ogrzewania ciepła oraz samą temperaturę odczuwalną, mimo iż ciepło realne będzie parę stopni niższe.

Bez różnicy jednak, który system okaże się dla nas najbardziej atrakcyjny zobowiązani będziemy do wyliczenia kosztów instalacji i eksploatacji. To czy dany system grzewczy wydaje się nam odpowiedni to jedno, a to czy faktycznie taki będzie to drugie. Dlatego pod uwagę weźmy nasze średnie wydatki na ogrzewanie w ciągu roku, powierzchnię domu oraz miejsca, które mają być najczęściej ogrzewane. Istotny będzie także czynnik ogrzewania dodatkowego/pomocniczego – jeśli dobierzemy je precyzyjnie może to nam ułatwić zwiększenie oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + 1 =

Powiązane Artykuły

Wpisz swoje kryteria wyszukiwania i następnie naciśnij ENTER. Wciśnij ESC, aby anulować.

Przewiń w górę