Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Ogrzewanie domu o jeden z bardziej skomplikowanych procesów, który składa się z wielu elementów. Odpowiednie zaplanowanie i wykonanie ogrzewania domowego pozwala na skuteczne dostarczenie ciepła przy niskich kosztach. Wbrew pozorom tak błahe elementy, jak sofa czy zasłona mogą skutecznie zmniejszyć wydajność i podnieść ceny ciepła. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jak efektywnie ogrzewać dom oraz jak zaoszczędzić na ogrzewaniu ?

Co wpływa na wydajność ogrzewania ?

Wydajność ogrzewania to bardzo ważny parametr. Jego wysoki poziom pozwala na wykorzystanie ciepła dostarczonego do domu w 100%. Jeśli tego nie zrobimy to i tak zapłacimy tę samą kwotę, a mieszkanie otrzyma znacznie mniej ciepła. Pierwszą czynnością, która pozwoli na wykorzystanie w pełni ogrzewanie, jest odsłonięcie wszystkich jego źródeł. Zastawianie grzejników sofami czy zasłonami nie jest dobrym pomysłem. Tuż za nimi jest bardzo ciepło, gdy w pomieszczeniu panuje chłodniejsza temperatura. W słoneczne dni warto też odsłonić okna, co powoduje nagrzewanie się pomieszczenia przez słońce. Kolejnym sposobem na wydajne zarządzanie ciepłem jest krótkie i intensywne wietrzenie pomieszczeń. Pozwala to wymienić powietrze w pomieszczeniu, nie powodując jego nadmiernej utraty.

O czym warto pamiętać, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu ?

Istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać i kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy płacić mniej za ogrzewanie domu. Pierwszym jest szczelność okien. Dobrze dopasowane okna pozwalają zaoszczędzić nawet 30% ciepła, co przekłada się na konkretne sumy. Warto zatem sprawdzić, czy nie przepuszczają więcej powietrza, niż powinny. Jeśli specjalista stwierdzi taki fakt, to wymiana okien może być dobrą inwestycją. Drugim czynnikiem, który wpływa na oszczędności — jest sprawna wentylacja. Pozwala ona sprawnie wymieniać powietrze, co zapobiega częstym wietrzeniom. Sprawdzać wentylację należy regularnie, a w razie gorszych parametrów trzeba ją udrożnić. Nie warto jej też zamknąć na stałe, gdyż spowoduje to tylko gorsze warunki cieplne.

Kolejnym sposobem na domowe oszczędności jest odpowietrzanie kaloryferów. Urządzenia, w których znajduje się powietrze, działają znacznie gorzej i mniej wydajnie. Nie dostarczają tyle ciepła — co powinny, a rekompensują sobie to większym poborem mocy. Nie wpływa to na komfort cieplny, a jedynie zwiększa koszty ogrzewania. Dobrym pomysłem na oszczędności będzie też zainstalowanie specjalnych ekranów obiciowych na ścianie za grzejnikami. W ten sposób ściana nie będzie intensywnie ogrzewana, a ciepło zostanie odbite na środek pomieszczenia.

Do ekonomicznych działań można zaliczyć także odpowiednie sterowanie grzejnikami. Jeśli wychodzimy rano do pracy, warto je przykręcić o 50%. Po powrocie nagrzanie do pożądanej temperatury pomieszczenia z tego poziomu nie będzie problemem, a kilkanaście godzin tańszej pracy kaloryferów dziennie da na koniec roku odczuwalny efekt finansowy. Jeśli posiadamy też stary typ grzejników, warto przemyśleć i przeliczyć ich wymianę na nowoczesne modele, które znacznie lepiej zarządzają ciepłem i są bardziej ekonomiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − siedem =

Powiązane Artykuły

Wpisz swoje kryteria wyszukiwania i następnie naciśnij ENTER. Wciśnij ESC, aby anulować.

Przewiń w górę