Popularne rodzaje grzejników

Odpowiednio dobrana i wykonana instalacja grzewcza to gwarancja komfortowego i wygodnego użytkowania domu lub mieszkania. Jednym z kluczowych elementów są w tym przypadku grzejniki, pełniące jednocześnie funkcję użytkową i estetyczną. Odpowiednio dobrane zapewniają szeroko rozumiany komfort cieplny oraz doskonałe samopoczucie.

Ten sam przedmiot, różne parametry

Na rynku znaleźć można szeroki wybór grzejników. Poszczególne propozycje różnią się wielkością, funkcjonalnością i estetyką – nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, który model wybrać, by zapewnić sobie przyjemne i pożądane ciepło, dopełniając jednocześnie aranżację poszczególnych pomieszczeń. Dokonując wyboru należy przede wszystkim zwracać uwagę na parametry poszczególnych rozwiązań, szczególnie ważna jest moc grzewcza konkretnego modelu.

Wbrew pozorom wielkość kaloryfera nie wpływa na jego moc grzewczą, może się zdarzyć, że mniejsze modele zapewnią więcej ciepła niż kaloryfery o większych rozmiarach. Dobrym pomysłem jest także montaż kaloryferów z tej samej serii w całym domu.

Istotny wpływ na funkcjonalność i estetykę grzejników ma przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane poszczególne modele (stal, aluminium, żeliwo), sposób i miejsce montażu, podłączenie do instalacji grzewczej, zasilanie, a także strona stricte wizualna.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki?

Wybór grzejników nie powinien być przypadkowy – nieodpowiednio dobrane mogą zapewnić efekty odwrotne od oczekiwanych. Podstawową kwestią jest kompatybilność kaloryferów z kotłem grzewczym oraz rurami tworzącymi instalację grzewczą. Równie ważna jest moc grzewcza, która powinna odpowiadać zapotrzebowaniom energetycznym konkretnego pomieszczenia.

W celu osiągnięcia optymalnych efektów, grzejnik najlepiej zamontować w miejscu, gdzie straty ciepła są największe, np. pod okiennym parapetem lub kratą wentylacyjną. Istotny wpływ na ilość wydawanego ciepła mają także stosowane w wielu budynkach osłony kaloryferów – w przypadku tradycyjnych modeli lepiej unikać montażu tego typu rozwiązań.

Dostępne na rynku grzejniki różnią się wielkością, estetyką i parametrami technicznymi. Do najpopularniejszych należą modele płytowe (panelowe), członowe, żeliwne, konwektorowe, na podczerwień, kanałowe oraz dekoracyjne. Poszczególne rozwiązania różnią się sposobem montażu, funkcjonalnością, wielkością oraz wagą – obok lekkich modeli aluminiowych spotkać można masywne i ciężkie grzejniki żeliwne.

Kaloryfery wykonane z żeliwa najdłużej utrzymują ciepło, są też kompatybilne z kotłami węglowymi, należy jednak pamiętać, że w przypadku tych rozwiązań nie ma możliwości skorzystania z wygodnej automatyki, czyli urządzeń kontrolujących i moderujących temperaturę.

Sporym zainteresowaniem cieszą się także modele dekoracyjne, produkowane najczęściej lekkich materiałów. W przeważającej większości są to niewielkie modele o charakterze drabinek czy ozdobnych kratek, które sprawdzą się w łazience, kuchni i przedpokoju, zapewniając przyjemne ciepło i dopełniając aranżację konkretnego pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 4 =

Powiązane Artykuły

Wpisz swoje kryteria wyszukiwania i następnie naciśnij ENTER. Wciśnij ESC, aby anulować.

Przewiń w górę