Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

To, czy zastosujemy ogrzewanie podłogowe w naszym domu powinniśmy wiedzieć w trakcie projektowania domu. Warto więc poznać wszystkie wady oraz zalety tego rozwiązania. W poniższym artykule przedstawimy Państwu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tej kwestii. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe kryteria

Jak wiadomo, wybierając rodzaj ogrzewania zawsze najważniejszą kwestią jest jego koszt. Mowa tu o kosztach związanych z przeprowadzeniem inwestycji oraz późniejszą eksploatacją. Niestety, bardzo duże nakłady na inwestycję związane są z instalacją wodną do ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe pod tym względem jest o 40 % tańsze. Z kolei koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego są najniższe. Nawet w momencie, gdy porównujemy je z klasyczną, znaną wszystkim instalacją grzejnikową.

Zalety ogrzewania podłogowego


Najważniejszą zaletą jest energooszczędność wodnej instalacji. Należy mieć na uwadze, że temperatura wody, która zasila instalację mieści się w przedziale 40-50 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody w instalacji grzejnikowej wynosi między 70-90 stopni. Dzięki temu możliwe jest oszczędzenie znacznych ilości energii. Emitowanie ciepła za pomocą promieniowania wpływa na powstawanie komfortu cieplnego tego samego rodzaju, jaki ma miejsce w przypadku klasycznych systemów ogrzewania.

Kolejną zaletą jest komfort cieplny. Jeśli decydujemy się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego, funkcję klasycznego grzejnika zaczyna pełnić podłoga na całej powierzchni. Takie rozwiązanie zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Nie istnieją więc strefy mniej i bardziej ogrzane. Dodatkowo ten typ ogrzewania domu umożliwia optymalny rozkład temperatur w pozycji pionowej – jest to najkorzystniejsza forma dla ludzkiego organizmu. Powietrze jest bowiem najcieplejsze w tych miejscach, gdzie najszybciej zaczynamy marznąć. Mowa tutaj oczywiście o stopach. Powietrze jest zatem chłodniejsze w wyższych częściach pomieszczenia.

Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność ogrzewania podłogowego. Wodne ogrzewanie podłogowe można wykorzystywać jako system uzupełniający bądź podstawowy – w zależności od upodobań. Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją funkcję, dom musi być odpowiednio ciepły.

Wady ogrzewania podłogowego

Do wad zaliczamy przede wszystkim fakt, że instalacja tego typu jest trudniejsza w wykonaniu od innych form ogrzewania. Jej stworzenie wymaga zastosowania dobrej jakości materiałów i fachowego wykonania. Z racji faktu, że rury zalewa się w jastrychu, późniejsze ewentualne naprawy okazałyby się bardzo kosztowne oraz trudne do zrealizowania.

Drugą z wad jest fakt, że posiadając ogrzewanie podłogowe należy być ostrożnym w kwestii meblowania pokoju. Grzejnik bowiem jest powierzchnią podłogi. Na podłodze, która jest ogrzewana nie powinno się stawiać przedmiotów o dużej powierzchni. Mowa tu na przykład o meblach bez nóżek. Istnieją miejsca, które instalacja powinna pomijać w stu procentach. Mowa tu o wannie, szafce kuchennej oraz brodziku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 12 =

Powiązane Artykuły

Wpisz swoje kryteria wyszukiwania i następnie naciśnij ENTER. Wciśnij ESC, aby anulować.

Przewiń w górę