Ogrzewanie łazienkowe to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania oraz domu. Odpowiedni grzejnik lub kaloryfer sprawiają, że poranna i wieczorna toaleta to sama przyjemność. Jak się okazuje, montaż ogrzewania nie jest skomplikowany i można – przy zachowaniu koniecznych standardów bezpieczeństwa – przeprowadzić go bez pomocy fachowca. Jak to zrobić?
Najpopularniejsze ogrzewanie łazienkowe
Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj ogrzewania łazienkowego najlepiej sprawdzi się w ich gospodarstwie domowym. W budynkach wyposażonych w system ogrzewania podłogowego problem ten jest już praktycznie rozwiązany. W pozostałych przypadkach trzeba zdecydować się na instalację konkretnego urządzenia, dzięki któremu kąpiel o każdej porze dnia będzie w pełni komfortowa.
Najczęściej wybierane rozwiązania to grzejniki łazienkowe w formie drabinki. Są one bardzo praktyczne – nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale mogą służyć jako suszarka na ręczniki lub wieszak na ubrania. Większość modeli łazienkowych jest odporna na wilgoć dzięki specjalnej impregnacji. Funkcjonalność to tylko jedna z zalet grzejnika łazienkowego – producenci przywiązują coraz większą wagę do designu, dzięki czemu na rynku dostępne są modele w różnych kształtach i wersjach kolorystycznych. Poszczególne produkty różnią się od siebie ze względu na takie parametry jak: typ podłączenia (dolne, boczne, centralne), moc grzewcza czy możliwość podłączenia grzałki.
Jak się okazuje, montaż grzejnika łazienkowego drabinkowego nie jest zbyt skomplikowany i można wykonać go samemu bez pomocy fachowca. Nie mniej jednak potrzebna jest znajomość podstaw, odpowiednie narzędzia i materiały oraz pomocna dłoń, która przytrzyma grzejnik, kiedy będzie taka potrzeba.
Grzejnik łazienkowy – co należy wiedzieć przed montażem?
Samodzielne podłączenie urządzenia grzewczego wymaga podstawowej wiedzy na temat instalacji hydraulicznych. Co najważniejsze, każdy grzejnik jest podłączony do centralnego ogrzewania za pomocą dwóch rur: zasilającej (woda ciepła) i powrotnej (woda zimna). Sposób podłączenia zależy nie tylko od typu wybranego kaloryfera, ale przede wszystkim od sposobu prowadzenia rur. W związku z tym możliwe jest więc podłączenie dolne lub boczne.
Do montażu rur, które wychodzą bezpośrednio z podłogi należy zastosować zestaw prosty, a dla tych, które wychodzą ze ściany konieczny będzie zestaw kątowy. Eksperci są zdania, że pierwszy wariant jest prostsze w wykonaniu, jednak ułożenie podłogi jest wtedy dużo bardziej problematyczne – trzeba robić wycięcia w panelach lub terakocie.
Aby właściwie zamontować grzejnik łazienkowy przydadzą się narzędzia takie jak:
– poziomica,
– wiertarka,
– wiertło do glazury lub wiertło widłowe,
– kombinerki,
– angielski klucz,
– wkrętak (lub imbus),
– taśma teflonowa (lub pakuły),
– śruby z kołkami,
– ołówek.
Postępowanie zgodnie z instrukcją i zasadami bezpieczeństwa to podstawa. Jak powinny przebiegać poszczególne czynności montażowe? Oto kilka wskazówek, jak zainstalować grzejnik-drabinkę krok po kroku:
Najpierw należy odciąć dopływ wody poprzez zakręcenie zaworów grzejnikowych. Nowy sprzęt należy odpowiednio przygotować przed montażem tj. wyciągnąć zaślepki, a w ich miejsce wkręcić odpowiednie elementy mocujące.
Na czas montażu warto pozostawić folię, ponieważ będzie to dodatkowa ochrona przed zarysowaniem i zabrudzeniami.
Należy upewnić się, czy rozstaw podłączeń i elementów mocujących zgadza się z rysunkiem poglądowym dołączonym do urządzenia.
Do instalacji wyprowadzonej ze ściany należy zamontować zawory CO (zasilający + powrotny), a następnie wkręcić do grzejnika śrubunki. Urządzenie przygotowane w ten sposób można zawiesić na ścianie na tzw. konsolach.
Koniecznie trzeba sprawdzić szczelność odpowietrznika oraz pozostałych części odpowiadających za uszczelnienie.
Na końcu należy połączyć grzejnik z instalacją przy pomocy klucza oraz szczeliwa (może być syntetyczne lub naturalne). Dopiero po zakończeniu wszystkich czynności można zdjąć folię ochronną.
Montaż grzejnika łazienkowego – na co zwrócić uwagę?
Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego urządzenia i względy estetyczne nie powinny znajdować się tu na pierwszym planie. Jeśli nowy grzejnik ma zastąpić stare urządzenie, trzeba wybrać model o identycznym rozstawie przyłączy. Wykonanie instalacji od podstaw daje szersze możliwości wyboru modelu, jednak trzeba liczyć się z koniecznością kucia ścian. Warto pamiętać również o tym, że najbardziej uniwersalne podłączenie hydrauliczne to tzw. V podłączenie tj. 50mm po osi przyłączy. Ten wariant gwarantuje łatwość montażu oraz możliwość wymiany urządzenia na model o innych wymiarach. Bez wątpienia jest to również najbardziej estetyczna forma przyłącza. Co zrobić, jeśli zdarzy się pomyłka w podłączeniu? Jeśli zawór zasilający i powrotny zostaną podłączone na odwrót – a taki błąd może się zdarzyć – można uratować sytuację. Optymalnym rozwiązaniem będzie specjalne złącze krzyżowe, dzięki któremu nastąpi odwrócenie kierunku przepływającej wody i grzejnik będzie działał właściwie.