Właściciele małych mieszkań często zachodzą w głowę, jaki rodzaj ogrzewania wybrać, by zapewnić domownikom pożądane ciepło oraz komfort mieszkania. Problem w największym stopniu dotyka mieszkańców kamienic, w których przypadku możliwości grzewcze są w znaczny sposób ograniczone.
Budynki wielorodzinne i ogrzewanie elektryczne
Mieszkania znajdujące się w budynkach wielorodzinnych zazwyczaj odznaczają się ograniczonym metrażem, brakiem odpowiedniej wentylacji i kominów odprowadzających spaliny, w związku z czym ogrzewanie gazem ziemnym to rozwiązanie, które w ogóle nie jest brane pod uwagę – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Aspekty techniczne uniemożliwiają w wielu przypadkach montaż pieca centralnego ogrzewania, opalanego paliwem stałym, czyli węglem lub drewnem.
Konieczne staje się więc znalezienie innego sposobu. Większość właścicieli skłania się w tym przypadku ku rozwiązaniom elektrycznym, wybierając ogrzewanie akumulacyjne, które pod względem eksploatacji okazuje się w wielu przypadkach korzystniejsze niż ogrzewanie gazowe. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji konieczne jest naliczanie opłat za energię elektryczną w tzw. drugiej taryfie.
Decydując się na tę alternatywę, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które regulują temperaturę w mieszkaniu zależnie od pory dnia, temperatury powietrza na zewnątrz oraz ilości osób, które w danym momencie przebywają w lokalu mieszkalnym.
Dostęp do przewodów kominowych
Zdecydowanie więcej możliwości mają właściciele małych mieszkań lub domów, które posiadają sprawny i bezpieczny przewód kominowy. W tym przypadku można rozważyć budowę tradycyjnych pieców kaflowych, kominka z płaszczem, a nawet standardowego centralnego ogrzewania. Dokonując wyboru, nie można kierować się jednak wyłącznie indywidualnymi oczekiwaniami, priorytetem są warunki stricte techniczne.
Chcąc uniknąć ewentualnych błędów i uciążliwości, dobrze jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy dokładnie przeanalizują potrzeby domowników oraz możliwości techniczne mieszkania, wskazując optymalne rozwiązanie.
Ekonomiczne ogrzewanie gazowe
Sporym zainteresowaniem cieszy się także ogrzewanie gazowe. Instalacja gazowa nie bez powodu uważana jest za rozwiązanie najbardziej uniwersalne – jest to paliwo, które może służyć zarówno do ogrzewania domu, jak i do podgrzewania wody użytkowej czy przygotowywania posiłków.
Zaletą instalacji gazowych jest także wygoda – ogrzewanie gazowe wymaga znacznie mniej pracy i zaangażowania czasowego niż rozwiązania opalane paliwem stałym, czyli węglem lub drewnem. Plusem gazowych urządzeń grzewczych jest także możliwość regulowania temperatury w zależności od potrzeb domowników.
Nowoczesne instalacje gazowe odznaczają się wysoką wydajnością, stosunkowo niskie są także koszty eksploatacji, co w istotny sposób wpływa na domowy budżet. Ich zaletą jest także to, że – w przeciwieństwie do paliw stałych – nie wytwarzają nieczystości wymagających usunięcia ani nie powodują zabrudzeń. Pomieszczenia, w których są umieszczane gazowe urządzenia grzewcze, można dodatkowo wykorzystać do przechowywania drobnych sprzętów domowych, optymalnie wykorzystując przestrzeń użytkową.