Wymieniamy grzejnik w domu. Na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach na rynku jest cała masa typów grzejników. Wyróżniamy bowiem grzejniki płytowe, profilowane, łazienkowe, dekoracyjne oraz z płaską płytą czołową. Grzejniki są tym elementem instalacji grzewczej w domu, który jest najbardziej widoczny. Bardzo często jest tak, że wymienia się je ze względu na chęć zwiększenia poziomu estetyki w mieszkaniu. Czasami bowiem grzejniki nie pasują do wnętrza i psują jego wygląd. Aby wybrać taki grzejnik, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania klienta pod względem estetyki i walorów dekoracyjnych trzeba czasami poświęcić dużo czasu. Jest to nie lada wyzwanie.

Co jest ważne przy wymianie grzejnika?

Bardzo istotną kwestią przy wymienianiu grzejnika jest kwestia tego, by realizował on w sposób optymalny swoją funkcję grzewczą, dzięki czemu zapewni na, odpowiednią temperaturę w konkretnym pomieszczeniu. Każdy grzejnik musi być w odpowiedni sposób dobrany do rodzaju instalacji. Od tego bowiem zależy to, czy w mieszkaniu będzie dało się w sposób precyzyjny regulować temperaturę czujnika grzewczego. Na to, czy grzejnik będzie pracował w sposób wydajny, ma wpływ cała masa czynników.

Instalacja grzejnika – gdzie zamontować?

Grzejnik będzie pracował w sposób najbardziej wydajny w takim miejscu, w którym odnotowywane są największe straty ciepła. Najbardziej optymalnym miejscem wydaje się więc być zewnętrzna ściana pod oknem. W momencie, gdy zdecydujemy się jednak wybrać inną lokalizację, na przykład przy ścianie wewnętrznej, skutkowało to będzie wystąpieniem konieczności zwiększenia rozmiaru grzejnika, a co za tym idzie: zwiększeniem również mocy cieplnej. Określając straty ciepła pomieszczenia i rozmiaru grzejnika trzeba również uwzględniać temperaturę, jakie ma otoczenie na zewnątrz. Polska podzielona jest bowiem na różne strefy klimatyczne. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz rośnie strata ciepła w budynku.

Wydajność grzejnika

Poziom wydajności grzejnika uzależniony jest także od tego, czy będzie on osłonięty czy zabudowany. Jeśli nie mamy odpowiedniej ilości przestrzeni do zamontowania grzejników optymalnej wielkości, wówczas warto zdecydować się na grzejniki mniejszych rozmiarów posiadające zwiększoną ilość płyt grzewczych. Jak wiadomo, powodów dla którego ludzie wymieniają grzejniki, jest cała masa. Jeden z nich to problemy z nieszczelnością. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim grzejników stalowych płytowych, ponieważ to w nich korozja może spowodować perforację blachy. Wtedy najlepiej jest skonsultować się z instalatorem, bowiem sama wymiana grzejników na nowe może nie rozwiązać naszego problemu.

Jak wybierać grzejniki?

Kiedyś największą popularnością cieszyły się grzejniki żeliwne. Obecnie nie produkuje się grzejników z tego materiału. Obecnie najpopularniejsze są grzejniki konwektorowe oraz stalowe. Te pierwsze charakteryzują się wysokim poziomem trwałości oraz wydajności. Działają one na zasadach konwekcji – powietrze opływa grzejnik, po czym się on nagrzewa. Drugie z wymienionych grzejników wykonuje się z blachy w różnych kształtach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 1 =

Powiązane Artykuły

Wpisz swoje kryteria wyszukiwania i następnie naciśnij ENTER. Wciśnij ESC, aby anulować.

Przewiń w górę